Anasayfa Hakkımızda Temiz Enerji Türkiye'de Enerji Foto Galeri İletişim  

HAKKIMIZDA
     
 

Nokta Yatırım Holding A.Ş. ve Yılsan Yatırım Holding A.Ş. firmaları ile ilgili detaylı bilgiyi kendi web sayfalarından edinebilirsiniz.

Kurtsuyu Elektrik Üretim A.Ş. Nokta Yatırım Holding A.Ş. ve Yılsan Yatırım Holding A.Ş. firmalarının Türkiye yenilenebilir enerji sektöründeki faaliyetlerindendir.

Çalışmalarına Temiz Enerji konusunda sürdüren firma yerli kaynaklar ile enerji üretebilmek için çalışmalarına hız vermiş ve neticesinde 2008 yılında 4628 sayılı kanunun da yardımı ile özelleşen enerji üretim sektörüne Daran HES üretim lisansı ile ilk adımını atmıştır.

Kurtsuyu Elektrik Üretim A.Ş. 1996 yılında Türkiye'de enerji sorununa çözüm olabilmek için kurulmuş bir enerji firmasıdır.

Daran Hidroelektrik Santrali 64 MW kurulu gücünde yıllık ortalama 180,000,000 KWh enerji üretimi gerçekleştirmek için planlanmış yenilenebilir enerji tesisidir.

Daran HES, Karaman ili Sarıveliler ilçesinde, Ermenek deresi üzerinde 2010 yılı Ekim ayında inşaatına başlanmıştır.

Ermenek deresinden 899 metre kret kotundan çevrilen sular toplam 10900 m uzunluğunda iletim tüneli taşınan sular toplamda 187 m düşürülerek Daran I ve Daran II santrallerinde türbinlenmekte ve 55 km uzunluğunda Daran enerji iletim hattı ile Alanya 2 TM aracılığı ile enterkonnekte sisteme aktarılmaktadır.

2010 yılı Ekim ayında inşaat işlerinin yapımı için Limak İnşaat A.Ş. firması ile sözleşme imzalanarak işe başlanmış ve Kasım 2012 yılında devreye alınması planlanmıştır.

2010 yılında Elektromekanik işlerin yapımı için Andritz Hydro firması ile sözleşme imzalanmıştır. 2 santralde toplam 4 adet francis tipi türbin ile enerji üretimi gerçekleştirilecektir.

  
  İşletmeci Firma : Kurtsuyu Elektrik Üretim A.Ş.
  HES Adı : Daran I ve Daran II Hes
  Kurulu Güç : 67,16 MW
  Üretim Kapasitesi : 180.000 MWSaat
  Proje Debisi : 42 m3/sn
  Santralin Yeri : Ermenek / Sarıveliler / Daran
  © Copyright Kurtsuyu Anasayfa Galeri İletişim